Wystawa „foto_MEDIUM” w Hochdorf, koło Lucerny w Szwajcarii 27.08-24.09.2023 r.
27.08.2023 w Galerii Kunstraum w Hochdorf odbył się wernisaż wystawy „foto-MEDIUM” na której zaprezentowane zostały prace m.in. Anny Hauser oraz Jacka M. Kozłowskiego.
Henri Spaeti kurator wystawy „foto_MEDIUM” o artystach biorący udział w wystawie:

Cécile Wick ur. 1954 r. w Muri, mieszka w Zurychu, jedna z najbardziej charakterystycznych i innowacyjnych szwajcarskich artystek zajmujących się fotografią. Dzięki niekonwencjonalnemu, eksperymentalnemu wykorzystaniu środków technicznych Cécile Wick tworzy fotografie o wyjątkowo malarskich walorach. Poszukiwania odpowiedniej realizacji tego, zaprowadziły ją do grafiki, w szczególności druku heliograwiurowego i atramentowego – technik, które pozwalają jej unikać konwencjonalnego papieru fotograficznego i zamiast tego, drukować fotografie na innym, normalnym papierze.
Andri Stadler, ur. 1971 r. w Aadorf, mieszka w Lucernie, w swojej twórczości interesuje się absolutną ciemnością, konstrukcjami cienia oraz stanami i miejscami przejściowymi. Opracował przenośne narzędzia optyczne, dzięki którym miał możliwość uchwycenia na swoich obrazach delikatnych i miekkich przejść kolorów, bogatych nakładek i rozmyć. Zamiast soczewki Andri Stadler eksperymentuje ze światłem, używając narzędzi optycznych i filtrów, co prowadzi do niezwykłych wrażeń kolorystycznych. Kamera staje się jego pędzlem, za pomocą którego tworzy plenerowe kompozycje wizerunkowe i przenosi C-printy, będące niemal monumentalne i rzeźbiarskie pod względem wielkości i intensywności.
Flavio Micheli, ur. 1957 r. w Sursee, mieszka w Rzymie, wykorzystuje fotografię i swoje obiekty fotograficzne, jak obrazy z pocztówek z poprzedniej epoki. Kolorowe i zainscenizowane niczym odbicia dwóch poziomów obrazu, intryguje widza swoją niezwykłą inwencją malarską. Obrazy tworzone przez artystę charakteryzują się pewnym dystansem i nawiązują do estetyki fotografii XIX w., a więc do początków tego medium, kiedy wykorzystywano je przede wszystkim do dokumentowania ruin i antyków oraz do wykonywania pięknych obrazów pocztówkowych. Flavio Micheli przesunął element obrazowy, nieodłączny wówczas od medium, także w kwestiach kompozycyjnych, na początek XXI w. Z obrazami Micheliego zawsze wiąże się pewna nostalgia, mówiąc proustowsko, poszukiwaniem przeszłej chwili, którą można przywołać na nowo, jedynie za pomocą techniki zapamiętywania.
Anna Hauser, ur. 1984 r. w Gdańsku, gdzie mieszka. Anna to samoistny talent, wrażliwa artystka z doskonałym wyczuciem sztuki.
Światło dominuje w jej fotografiach. Nie lubi być fotografowana, więc robi sobie autoportrety. Zamierzone rozmycie nadaje im tajemniczy charakter i zmusza do zatrzymania się i zastanowienia. Inscenizacje fotograficzne, które nawiązują do trudnych osobistych przeżyć, są swego rodzaju „fotografią akcji”. Fotografuje w opuszczonych mieszkaniach gdańskiej kamienicy, w której praktycznie mieszka. Pikselowe malowanie ścian, które są tłem i sceną dla jej inscenizowanych autoportretów i sekwencji fotograficznych, poszerza czysty autoportret o poziom przestrzenno-surrealistyczny.
Jacek M. Kozłowski, ur. 1958 r. w Warszawie, mieszka w Gdańsku, to cichy gigant polskiej sceny fotograficznej. Od 1995 r. regularnie podróżuje do Japonii. Kultura tego kraju wywarła znaczący wpływ na jego sposób fotografowania. Niepozorne tematy, przypadkowo odkrywane podczas licznych podróży, przekształca w kontemplacyjne obrazy, łącząc architekturę z naturą, konstruktywizm z pejzażem. Podobnie, jak haiku, ogranicza swoją percepcję do tego, co istotne.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z cyklu „Impresje japońskie”.

Kunstraum Hochdorf
Lavendelweg 8, 6280 Hochdorf
www.kunstraum-hochdorf.ch